3 grudnia, 2024

Prawo do rezygnacji z obowiązkowego ubezpieczenia OC jest zawarte w ustawie oraz OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem ma się 30 dni na ewentualną rezygnację, jeśli jest się przedsiębiorcą, ten czas jest skrócony do 7 dni. Jednak co zrobić, kiedy później uznamy, że nie chcemy dłużej korzystać z tego konkretnego ubezpieczenia? OC nie można wypowiedzieć w dowolnym momencie, ale warto wiedzieć, kiedy można to zrobić.

Kiedy złożyć wypowiedzenie polisy OC? Wystarczy złożyć wypowiedzenie na 1 dzień przed końcem umowy ubezpieczenia OC. Można zrobić to bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym, podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym lub wysłać rezygnację listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej. W ostatnim przypadku liczy się data nadania, jednak jeśli ubezpieczony wysyła wypowiedzenie za pośrednictwem kuriera, liczy się data doręczenia, więc trzeba pamiętać o odpowiednio wcześniejszej wysyłce.

Co zrobić, jeżeli kupiłeś od kogoś używany samochód? Wraz z zakupem przeszły na Ciebie prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym OC. Możesz z niego zrezygnować w dowolnym momencie, jeśli uznasz, że cenowo nie odpowiada Ci oferta i wolisz zakupić polisę u innego ubezpieczyciela. Umowa zbywcy nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu po wygaśnięciu umowy. Jednak pamiętaj, że i tak będziesz musiał zapłacić za okres, w którym obowiązywała Cię ochrona ubezpieczeniowa polisy zbywcy, nawet jeżeli w tym czasie miałeś już swoje własne ubezpieczenie.

Zobacz też:

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

Kary za brak OC w 2022 r

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/